Regionalne obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980

Regionalne obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980,

26 lipca 2020 r.

Program

10:00 – Msza św. Archikatedra Lubelska – miejsca zapewnione także na Placu Katedralnym

12:00 – Uroczysta Gala

Miejsce: aula Caritas Lublin, a także telebim przed Caritasem, wjazd od Alei Unii Lubelskiej 15

11:00 – 11:55 rejestracja gości

12:00 – 12:02 wprowadzenie sztandarów NSZZ „Solidarność”

12:02 – 12:05 hymn narodowy

12:05 – 12:10 powitanie gości

12:10 – 12:11 spot sponsorski

12:11 – wystąpienia zaproszonych gości

13:00 – Ceremonia wręczenia odznaczeń

13:15 – Okolicznościowy koncert Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie

 

Z okazji 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 Region Środkowo-Wschodni NSZ „Solidarność” zainicjował akcję informacyjną pod hasłem #LubelskieTuSięZaczęło. W jej ramach, na terenie całej Polski, stanęły bilbordy, przypominające o strajkach w lipcu 1980 r. Ideą tej formy przekazu jest podkreślenie, w jaki sposób doszło do sierpnia 1980 roku na Wybrzeżu i powstania NSZZ „Solidarność”.

Nie możemy zapominać, że to właśnie w Świdniku, 11 lipca 1980 r., podpisano pierwsze w historii porozumienie z ówczesną, komunistyczną władzą. Tam też odbyły się uroczystości, w których uczestniczyli miedzy innymi Artur Soboń – wiceminister aktywów państwowych, Jarosław Szarek – prezes IPN, Lech Sprawka – wojewoda lubelski, Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Marian Król – przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

Z kolei powołana 18 lipca 1980 r. Komisja Rządowa z Mieczysławem Jagielskim potem negocjowała porozumienia gdańskie. Sam moment powołania komisji także nie jest bez znaczenia – to właśnie 18 lipca 1980 r. przypadała kulminacja strajków na Lubelszczyźnie, to wtedy np. zatrzymana została komunikacja miejska w Lublinie.

Sama idea strajków w zakładzie pracy była novum w ówczesnym momencie. Robotnicy nie wyszli na ulice i to prawdopodobnie zapobiegło prowokacjom oraz zbrojnej interwencji władzy totalitarnej. Lubelscy robotnicy pokonali barierę strachu i wskazali drogę skutecznego protestu. Tą drogą poszli później, w sierpniu 1980 r., stoczniowcy w Gdańsku i inni robotnicy w Polsce.

Ponadto uruchamiamy stronę internetową www.lubelskilipiec1980.pl w pełni dedykowaną bohaterom sprzed 40 lat oraz wydarzeniom Lubelskiego Lipca 1980. To tutaj prezentujemy sylwetki ważnych postaci lipca 1980 r., zakłady pracy, które podjęły strajk, a także porozumienia, postulaty, publikacje czy miejsca pamięci Lubelskiego Lipca 1980.

Kampania informacyjna nie byłaby możliwa bez wsparcia Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, który w ramach programu „Warto być Polakiem” w sposób szczególny dba o pielęgnowanie polskości i podtrzymywanie naszego narodowego dziedzictwa. Mając w pamięci kluczowe dla historii Polski XX wieku postaci i wydarzenia, realizowany jest testament poprzednich pokoleń, który daje poczucie przynależności i umacnia więź całej wspólnoty narodowej, stanowiąc źródło siły do dalszej pracy na rzecz dobra wspólnego w naszej Ojczyźnie.

Wydarzenia upamiętniające strajki w lipcu 1980 r. wsparły również firmy: PGE Dystrybucja S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., Grupa Azoty S.A. oraz Polski Cukier S.A.

Ponadto umieszczone zostały w przestrzeni Lublina i miast powiatowych Lubelszczyzny słupów informacyjnych, przypominających bohaterstwo uczestników lipca 1980 r.

TVP3 Lublin, wspólnie z Regionem Środkowo-Wschodnim, przygotowała film o Lubelskim Lipcu 1980 pt. Mocni nadzieją, którego 4 odcinki zostały wyemitowane na antenie TVP 3. Powstał także prawie godzinny film pełnometrażowy, który nie tylko przypomina o robotniczym proteście na Lubelszczyźnie 1980 roku, ale sięga głębiej, do wydarzeń bardziej historycznie odległych, a stanowiących swego rodzaju podglebie, dla lipcowych, a następnie sierpniowych wydarzeń sprzed czterdziestu lat.

Radio Lublin z kolei emituje materiały przygotowane specjalnie na 40. rocznicę strajków na Lubelszczyźnie. „Na początku był lipiec” to radiowa kronika wydarzeń związanych z wybuchem niezadowolenia społecznego i strajkami robotników w Polsce latem 1980 roku. Cykl obejmuje 46 odcinków (od 29 czerwca do 31 sierpnia), które przedstawiają rozwój wydarzeń dzień po dniu. Wykorzystano fragmenty artykułów prasowych „z epoki”, dzienników i zapisków funkcjonariuszy partyjnych i opozycjonistów, akt Komitetu Wojewódzkiego PZPR, pojawiają się także głosy uczestników tamtych wydarzeń.

Natomiast Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” przygotował dwa wydawnictwa: książkę „Stąd ruszyła lawina” oraz publikację „Przed sierpniem był lipiec”.

Oficjalne obchody regionalne, zaplanowane na 26 lipca br., poprzedziło zorganizowane już w czerwcu seminarium naukowe pod hasłem „Stąd ruszyła lawina…”. Ponadto także w czerwcu rozwiązano ogólnopolski konkurs o Lubelskim Lipcu, kierowany do dzieci i młodzieży. Prace laureatów prezentujemy na łamach tego numeru Czasu Solidarności.

Jubileuszowi 40-lecia towarzyszą liczne wystawy, w przestrzeni naszych miast – miedzy innymi prezentacja IPN umieszczona w Lublinie i Świdniku, a także ekspozycja lubelskiego MPK, którą można zobaczyć przed lubelskim ratuszem.

Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” otworzyła galerię dziecięcych prac plastycznych na błoniach pod zamkiem. Tematem dzieł najmłodszych jest oczywiście Lubelski Lipiec. Ponadto zorganizowała grę miejską pt. „Lubelskie Lipce na przestrzeni dziejów miasta Lublina”.

Władze regionu przygotowały także pamiątkowe medale, ryngrafy i znaczki, upamiętniające 40. rocznicę strajków na Lubelszczyźnie.

Wszystkie działania, związane z uroczystościami Lubelskiego Lipca 1980, objęte zostały Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.