#LubelskieTuSięZaczęło – strat kampanii

40. rocznica Lubelskiego Lipca 1980 roku to wyjątkowa okazja, by przypomnieć nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce, że droga do wolności rozpoczęła się właśnie na Lubelszczyźnie .

Z tej okazji inicjujemy akcję informacyjną pod hasłem #lubelskie tu się zaczęło. W jej ramach na terenie całej Polski, w na terenie województwa lubelskiego staną bilbordy, przypominające o strajkach w lipcu 1980 r. Ideą tej formy przekazu jest podkreślenie, w jaki sposób doszło do sierpnia 1980 roku na Wybrzeżu i powstania NSZZ „Solidarność”.

Nie możemy zapominać, że to właśnie w Świdniku, 11 lipca 1980 r., podpisano pierwsze w historii porozumienie z ówczesną, komunistyczną władzą. Z kolei powołana 18 lipca 1980 r. Komisja Rządowa z Mieczysławem Jagielskim potem negocjowała porozumienia gdańskie. Sam moment powołania komisji także nie jest bez znaczenia – to właśnie 18 lipca 1980 r. przypadała kulminacja strajków na Lubelszczyźnie, to wtedy np. zatrzymana została komunikacja miejska w Lublinie.

Sama idea strajków w zakładzie pracy była novum w ówczesnym momencie. Robotnicy nie wyszli na ulice i to prawdopodobnie zapobiegło prowokacjom oraz zbrojnej interwencji władzy totalitarnej. Lubelscy robotnicy pokonali barierę strachu i wskazali drogę skutecznego protestu. Tą drogą poszli później, w sierpniu 1980 r., stoczniowcy w Gdańsku i inni robotnicy w Polsce.

Ponadto uruchamiamy stronę internetową www.lubelskilipiec1980.pl w pełni dedykowaną bohaterom sprzed 40 lat oraz wydarzeniom Lubelskiego Lipca 1980. To tutaj prezentujemy sylwetki ważnych postaci lipca 1980 r., zakłady pracy, które podjęły strajk, a także porozumienia, postulaty, publikacje czy miejsca pamięci Lubelskiego Lipca 1980.

Kampania informacyjna nie byłaby możliwa bez wsparcia Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, który w ramach programu „Warto być Polakiem” w sposób szczególny dba o pielęgnowanie polskości i podtrzymywanie naszego narodowego dziedzictwa. Mając w pamięci kluczowe dla historii Polski XX wieku postaci i wydarzenia, realizowany jest testament poprzednich pokoleń, który daje poczucie przynależności i umacnia więź całej wspólnoty narodowej, stanowiąc źródło siły do dalszej pracy na rzecz dobra wspólnego w naszej Ojczyźnie.

Wydarzenia upamiętniające strajki w lipcu 1980 r. wsparły również firmy: PGE Dystrybucja S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., Grupa Azoty S.A. oraz Polski Cukier S.A.

Wszystkie działania, związane z uroczystościami Lubelskiego Lipca 1980, objęte zostały Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Relacja video >>>