44 LATA TEMU W ŚWIDNIKU CHCIELI WOLNOŚCI

Pracownicy WSK Świdnik 8 lipca 1980 r. przeciwstawili się komunistycznej władzy. Tuż po nich do protestu przystąpiło ponad 150 zakładów w całej Lubelszczyźnie. Efektem strajku było pierwsze porozumienie podpisane pomiędzy protestującymi a komunistyczną władzą.

W poniedziałek, 8 lipca br., zebrani na terenie WSK PZL-Świdnik oddali hołd bohaterom lipca 1980 r. Związkowcy z „Solidarności”, uczestnicy protestu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz władze świdnickiej firmy złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia Świdnickiego Lipca na terenie zakładów. Dzień wcześniej, w niedzielę, wzięli udział we mszy świętej w intencji bohaterów lipcowych dni.

Uroczystości w Świdniku rozpoczynają cykl wydarzeń przypominających o protestach w lipcu 1980 r. Bez nich prawdopodobnie nie byłoby sierpnia 1980 r. i być może także czerwca 1989 r. To Lubelszczyzna dała sygnał i pokazała, jak skutecznie walczyć z władzą komunistyczną, a robotnicy świdnickiej fabryki jako pierwsi podpisali porozumienie z przedstawicielami rządu PRL.

Dziś „Solidarność” WSK PZL-Świdnik nadal troszczy się o prawa pracownicze na zakładzie, ale nie zapomina także o tych, którzy pierwsi wskazali drogę do wolności i upominali się o przestrzeganie prawa.