Regionalne obchody 42. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980

42 lata temu ponad 100 000 pracowników ze 170 zakładów pracy Lubelszczyzny podjęło strajk, który bez rozlewu krwi doprowadził do agonii systemu komunistycznego. Robotnicy pokonali barierę strachu, podpisano też pierwsze w PRL-u porozumienie. W niedzielę, 24 lipca przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych, delegacje służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń oraz związkowcy oddali hołd uczestnikom strajków.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Krzyżem Wdzięczności, na terenie byłej fabryki Lubelskich Zakładów Naprawy Samochodów.

Przewodniczący Regionu Marian Król powiedział, że robotnicy podejmując strajk, mieli na celu uwolnienie się z oków systemu komunistycznego.

42 lata temu, nie chodziło o kotleta, gdyby tak było, to strajk zakończyłby się po  czterech godzinach, a trwał cztery dni. Celem było upodmiotowienie człowieka, człowieczeństwo i dążenie do wolnej Ojczyzny – podkreślił Król.

W Archikatedrze Lubelskiej sprawowana była Msza św., pod przewodnictwem Regionalnego Duszpasterza Ludzi Pracy ks. prał. Zbigniewa Kuzi, który również wygłosił homilię.

Następnie uczestnicy udali się do auli Caritas, na okolicznościowe spotkanie. Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wręczył odznaczenia osobom zasłużonym, w służbie państwa i społeczeństwa.

Za wybitne osiągnięcia w działalności społecznej i związkowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: Wiesław Grzegorczyk i Mieczysław Szczygieł.

Złotym Krzyżem zasługi zostali wyróżnieni: Zbigniew Bartysiak, Marek Chmielewski, Krzysztof Dąbrowski i Ludwig Kawalec.

Srebrnym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni: Czesław Mendykowski, Adam Partyka i Antoni Pasieczny.

Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni: Czesław Brzyski, Leszek Kot, Jan Pietruszka i Mirosław Szymański.

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości zostali odznaczeni: Andrzej Opoka i Krzysztof Radko.

Ponadto decyzją Prezydium ZR, za zasługi dla NSZZ „Solidarność”, medalem Bene Meritus zostali wyróżnieni zasłużeni związkowcy.

Okolicznościowe słowa do zebranych skierowali: sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jan Kanthak oraz wicewojewoda Piotr Gmitruczuk. Został także odczytany list od ministra edukacji i nauki, prof. Przemysława Czarnka.

Odbył się również panel historyczny z udziałem prof. Tomasza Panfila, dra Marcina Dąbrowskiego, dra Roberta Derewendy – dyrektora IPN Oddział Lublin oraz Ryszarda Blajerskiego, uczestnika strajków w LZNS. Dyskusje poprowadził dr Leszek Pietrzak.